Plemenná kniha
Sdružení EKKPS
⇒ EKKPS – European Kune Kune Pig Society je sdružení majitelů prasat Kune Kune z celé Evropy (vyjma Holandska a Velké Británie) se sídlem ve Vídni. Jeho členem se můžete stát po nabytí prasete Kune Kune od registrovaného chovatele. Podmínkou je prase s vystaveným rodokmenem/PoP.


Registr chovatelů kune kune
Seznam registrovaných chovatelů najdete na stánkách EKKPS. Rodokmen i členství jsou zpoplatněny. Pokud budete chtít kune kune chovat, jsou zde pravidla pro plemenné křížení, při kterém se nesmí překročit určité procento příbuznosti tzv. COI. Nově od roku 2025 jsou i povinné testy DNA.
Údaj COI
Každé prase vedené v plemenné knize má svoje COI, což značí výslednou „příbuznost“ jeho matky a otce až po 4 generace nazpět. COI je číslo, jež vám každý seriózní chovatel rád sdělí.
Pro COI jsou dána pevná pravidla, od jakého čísla již nejsou kňourek se sviňkou spolu vhodní do chovu. Čím nižší je číslo COI, tím lépe. Dle standardu COI do 9 je výborné, COI v rozmezí 9 – 14,9 je ok/ tolerované a při COI 15 a více je jedinec vyřazen z registrovaného chovu. Od roku 2017 to bylo tolerované až do COI 18 a od roku 2024 platí limit max COI 14,9.
Ale nenechte se odradit, např. COI sviňky bude 11, COI kňourka 14, ale výsledná selata budou mít COI 10,5. Sdružení vede kompletní genetickou databázi registrovaných prasat kune kune a svým členům a chovatelům je vždy nápomocno při výběru vhodných jedinců do chovu.


Povinné testy DNA
Novinkou od roku 2025 je povinnost chovatelů čistokrevných kuňáků, mít od svých chovných jedinců udělané testy DNA. Tyto údaje jsou následně zanesené v registru EKKPS pod příslušným prasetem. Tedy, já jako chovatel mám udělané DNA u svých chovných jedinců, při prodeji selátek s PoP nemusím dělat nic dalšího, ale nový majitel, pokud se také bude chtít stát členem EKKPS a následně chovat a prodávat ,,papíráky“, tak bude muset selátko ode mne za poplatek otestovat na DNA, kde se ověří uvedení rodiče v PoP. Poté, co mu to laboratoř potvrdí (EKKPS má nasmlouvanou laboratoř v Německu a postup odběru vzorků je vysvětlen na stránkách EKKPS), se to zároveň zanese do databáze EKKPS. Po registraci do sdružení s otestovanými prasaty může začít sám chovat a prodávat ,,papíráky“. Někteří chovatelé mají již testy selat hotové a jsou zahrnuté v kupní ceně. Nebojte se svého vyhlídnutého prodejce požádat o zhotovení testů DNA před uskutečněnou koupí prasátka (samozřejmě po uhrazeném poplatku), seriózní chovatel Vám rád vyjde vstříc.

Nabídka workshopu k chovu
Blog je dobrý začátek, ale praxe je praxe. Pořád trochu tápete? Přijeďte k nám – uvidíte to naživo ,,u čumáků ve slámě“.
Mrkněte na náš ⇒ Workshop o chovu
Zpátky na výpis článků ⇒ Blog