Výživa prasat kune kune
Můžeme se bavit o třech možnostech:
– výživa selat
– výživa na veliké pastvě
– výživa na malé pastvě


Výživa selat
Hned po narození je nejdůležitější, aby se selátka co nejrychleji napila kolostra. Často trvá porod několik hodin a co prasnice to jiné chování u porodu a někdy se stane, že mezi prvním a posledním narozeným je např. 5 hodin rozdíl a zde se musí ohlídat, aby se první selata napila max do 30 minut od narození.
Maximální doba sání je do 6 měsíců věku. Pokud chcete sviňku připustit dříve, je lepší selata ve 3 měsících úplně odstavit.
Ve 3. – 4. dni života se selatum podává injekčně nebo pastou železo.
Od 10. až 20. dne můžete přikrmovat granulovanou směsí nebo šrotem – na trhu najdete množství různých granulí přímo pro selata; různé složky šrotu naleznete níže.
Dále můžete podávat sušené mléko, ekonomicky se to ale nevyplatí.
Výživa na veliké pastvě
Toto je ideální prostředí pro kune kune, ale nezoufejte pokud nemáte hektary luk. I my chováme na menší louce odkázáni na příkrm a ničemu to nevadí. V měsících chudších na pastvu bych ohlídala přísun bílkovin, vitamínů a minerálu ve formě granulí, nebo vyvážené domácí směsi šrotu.


Výživa na malé pastvě
Jak jsem psala výše, menší pastva ničemu nevadí. Jen si budete muset pečlivě ohlídat moment, kdy na podzim přestává růst tráva a naopak kdy na jaře růst začíná. Již první menší rytí na pastvě vám naznačí, že byste měli začít s příkrmem, a neskončíte dříve, než bude na jaře tráva vzrostlá.
Hlavní složky příkrmu
První možností je krmit hotovými granulovanými směsmi, u kterých si můžete být jisti kvalitním a vyváženým složením dané směsi. Očividnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, naopak výhodou je jednoduchost – nemusíte hlídat obsah živin.



Můžete také využít siláž nebo senáž. Samotné seno ale naše prasata nikdy nevzala. U siláže a senáže musíte hlídat rychlou spotřebu a výživový obsah. Chovná prasata se nedoporučuje překrmovat kvůli reprodukci a třeba kukuřičná siláž je spíše vhodná k výkrmu.
Poslední možností jsou vařené brambory. Z ekonomického hlediska se tahle možnost již nevyplatí, snad jen pokud máte vlastní brambory a chuť obden vařit v hrnci nebo v brutaru plný kotel brambor. Dříve se toto běžně využívalo, v dnešní době je to dle mého názoru už přežitek a hodí se pouze pro prasata chovaná v chlívku, která si chcete vykrmit.


Vedlejší složky příkrmu
Můžete krmit zeleninou a ovocem. Pokud krmíte granulemi nebo šrotem s přídavkem bílkovin, vitamínů a minerálů, tak prase jako takové nic dalšího nepotřebuje. Není ale vůbec na škodu zahrnou do příkrmu sezonní zeleninu a ovoce. Zelenina je skoro všechna vhodná a nemusí se hlídat množství, ale u ovoce musíte kvůli cukrům a případnému kvašení v žaludku ohlídat množství. Podíl ovoce by měl být jen jako doplněk.
Suché pečivo podávejte v rozumné míře, jen jako pamlsek a dbejte na to, aby bylo řádně usušené a neplesnivé. My sami prasátkům občas nějaký ten rohlík hodíme, nebo je s rohlíkem učíme na povel sedni a přivolání.
Kuchyňské zbytky jsou naprosto nevyhovující. Nehodí se výživově a zbytečně zatěžují zažívání. A v žádném případě nedávejte prasatům nic shnilého!
Určitě zařaďte minerální solný liz. My jej máme na každé pastvě. Ubývají velmi pomalým tempem a prasátkům prospívají.


Jako poslední věc musím zmínit vodu. Ať již máte na pastvě rybník, potok, korýtka, nebo napáječky, je voda naprosto nezbytná pro jakýkoliv život. Přístup k vodě by měl být co nejblíže u místa, kde podáváte krmivo.

Nabídka workshopu k chovu
Blog je dobrý začátek, ale praxe je praxe. Pořád trochu tápete? Přijeďte k nám – uvidíte to naživo ,,u čumáků ve slámě“.
Mrkněte na náš ⇒ Workshop o chovu
Zpátky na výpis článků ⇒ Blog