Zabijačka z kune kune
Co dělat s chlupatým kuňákem
První a zásadní rozdíl od klasického prasete je hustá srst. Máte dvě možnosti, buď čuníka stáhnete, nebo odstraníte štětiny. My máme vyzkoušené oba způsoby. Výhoda stažení je ušetření cca dvou hodin života, přijdete ale o velikou část výtěžku a o výrobky jako tlačenka, sulc, pečené koleno apod.
Jak tedy nejlépe odstranit ten kartáč z kuňáka? Odpovědí jsou řetězy. Prase v neckách podložíte dvěma řetězy s velkými oky, napaříte, posypete kalafunou a stojíc naproti sobě začnete střídavě tahat za řetězy. Video s tímto postupem sem vkládat nebudeme, je jich již dost na kanálu youtube. Řetězy postupně strháváte chuchvalce štětin. Ohledně napaření snese kune trochu vyšší teplotu než skoro holé růžové. Zbytek štětin seškrábete zvonky. Přejeme hodně trpělivosti.


Jak vlastně kune kune chutná
Druhý rozdíl od klasického prasete je v příchuti masa. Snad nemusím vysvětlovat, že strava čuníka má vliv na příchuť jeho masa, vezměte např. iberské prasata živené celý život pouze žaludy a bylinkami a z nich následně připravená nejdražší šunka jamón.
Takže náš kune kune, nebo později Váš kune kune, se od jara do podzimu jen pase. Nepodáváte mu žádné kuchyňské zbytky, žádné omáčky, rýže apod. Je hezky krmen jen z pastvy. V zimě bude buď na granulích nebo šrotu, travní siláži a doplňcích, ale ani teď ho nebudete přikrmovat kuchyňskými zbytky.
Z toho Vám vyplyne, že nemůže chutnat stejně jako vepř z chléva. Už jenom to, že nárůst hmoty má mnohem pomalejší. Váhově jsou teprve až okolo prvního roka svého života mezi 70 až 90 kily živé váhy. Vlivem pastvy tedy chutná maso jako mix chutí z vepřového a hovězího. Je více aromatické, více do červena. A vlivem pomalejšího růstu mají velmi kvalitní vysoké hřbetní sádlo.


Zde příklad výtěžnosti 16měsíčního kanečka z jedné z našich domácích porážek
12,5 kg hřbetního sádla včetně kůže + 12 l vyškvařeného sádla + 2 l škvarků + 3 kg kůže na další zpracování + 12 kg masa do mrazáku + 45 ks zavařených sklenic 0,7 l masa různé příchutě + 20 ks sklenic zavařeného vývaru + kosti a hlava.
Ať se již vrhnete do jakéhokoliv výrobku z kune, určitě to dopadne na výbornou. Z jejich lehce červeného masa jsou vynikající steaky, pečeně, zavařené maso ve skle, sušené maso, z hřbetního sádla lze např. vyrobit lardo, špek atd.



No nesluší to tomu kuňákovi na tom grilu? 🙂

Nabídka workshopu k chovu
Blog je dobrý začátek, ale praxe je praxe. Pořád trochu tápete? Přijeďte k nám – uvidíte to naživo ,,u čumáků ve slámě“.
Mrkněte na náš ⇒ Workshop o chovu
Zpátky na výpis článků ⇒ Blog